اموزش دستورات کاربردی لینوکس
زمان جاری : جمعه 20 تیر 1399 - 7:16 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


ارسال پاسخ
تعداد بازدید 4681
نویسنده پیام
eblisshar آفلاین


ارسال‌ها : 381
عضویت: 12 /12 /1396
شناسه یاهو: eblisshar@yahoo.com
تشکرها : 416
تشکر شده : 1918
اموزش دستورات کاربردی لینوکس
در این اموزش دستوراتی که میتوانید با اون کارایی واموزش استفاده از دستورات دیگر لینوکس رو یاد بگیرین
مثلا اگر کاربرد دستوری را نمیدونین با قبل دستور man اضافه کنید به طور مثال man cat


خب فرض کنید که رفتید به فضا و زبان فضایی ها رو بلد نیستید و دنبال این هستید که حرفهاتون را براشون ترجمه کنید در این حالت چیکار میکنید خب نیاز به یه مترجم یا یه راهنما دارید که در جاهایی که کلمات آنها را متوجه نمیشوید به آن مراجعه و ترجمه حرفهای فضایی ها را در آن بیابید دقیقا همین کار را در سیستم عامل لینوکس میکنیم .
یعنی میتوانیم در ترمینال و در قمستی که عالمت shell ظاهر شده است دستور مورد نظر را با کلمه help –وارد کنیم. یعنی زمانیه ما اصال معنی بعضی از دستورات لینوکس را متوجه نمیشویم پس نیاز به یک مترجم داریم که آنها را برایمان ترجمه کند و بگوید نحوه استفاده از آن چگونه است .
اما روشهای مختلفی در سیستم عامل لینوکس وجود دارد که میتواند ما را در مسیر یادگیری صحیح دستورات بخوبی راهنمایی کند که عبارتند از Man - Info - Main -k - Apropos - Which - Whereis - یکی از روشهایی که این مشکل را برای ما برطرف میکند استفاده از دستور man می باشد . دستور Man مخفف manual میباشد به معنی دستور العمل که به ما توضیحات کاملی از یک دستور به همراه تمام گزینه های مرتبط با این دستور را نمایش میدهد .
بمنظور بکارگیری man باید این دستور را به همراه دستوری که میخواهیم راجع به آن اطالعاتی کسب کنیم بکار ببریم .
مثال $ man ls یعنی میخواهم بدانم دستور ls چی هست جکار میکند و با چه گزینه هایی قابل استفاده است .
برای اینکه بدانیم با خود دستور man چگونه کار کنیم از دستور man man استفاده میکنیم که صفحه ای به شکل زیر ظاهر میشود با زدن دستور ls man صفحه ای به شکل زیر ظاهر میشود یک روش دیگر برای فهمیدن اینکه یک دستور در لینوکس چگونه کار میکند استفاده از info می باشد .
برای استفاده از دستور info این فرمان را با یکی از دستورات دلخواهمان اجرا میکینم مانند شکل زیر $ info ls این دستور هم مانند ls Man توضیحاتی راجع به دستور میدهد و در بعضی از موارد مثالهایی از گزینه های مختلف به همراه دستور را نمایش میدهد .
شکل زیر نمایشی از این دستور میباشد در هنگام استفاده از دستور ls man ما باید نام دستوری که میخواهیم همراه man بیاید را بدانیم یعنی دستور ls. حاال فرض کنید که اصال ما نمیدانیم که نام دستورمان چیست ولی مثال میدانیم که این دستور قرار است چکاری انجام دهد یا مرتبط با چه کاری میباشد .
مثال میخواهیم دستوری مرتبط با پیکربندی شبکه را بیابیم خب پس میدانیم که این دستور مرتبط با شبکه است اما نمیدانیم که نامش چیست
در این حالت کافی است که دستور man را با گزینه k –بکار ببریم که بصورت زیر نمیاشی از آن را میدهم $man -k ping در دستور باال من میدانم که مثال میخواهم یک ارتباط شبکه ای را تست نمایم پس حداقل میدانیم که ping بین دو ماشین را میخواهم حاال با اجرای دستور ping k -man لیستی از دستورات مرتبط با ping برای ما ظاهر میشود که وقتی این لیست را ببینیم دستوری را که بدنبال آن هستیم خواهیم یافت . الزم بذکر است ممکن است این لیست طوالنی و شامل مثال 200 یا 300 دستور مرتبط باشد اما برای هر دستور در یک خط یک توضیح کوتاه از کار آن دستور داده شده است که بدین وسیله کاربر متوجه میشود که این دستور آیا همان دستوری هست که دنبالش هست
یا خیر ؟ این دستور در بسیاری موارد کمک کننده میباشد و خیلی از موارد حتی مدیران سیستم تمامی دستورات را حفظ نیستند و با کمک این روش میتوانند دستوری را که دنبالش هستند را بیابند شکل زیر نمایشی از اجرای این دستور میباشد
روشی دیگر استفاده از دستور apropos میباشد دستور apropos به همراه یک دستور درست مانند – man k عمل میکند یعنی لیستی از دستورات مرتبط با دستوری که همراه apropos آمده است را میدهد مثال apropos echo یا apropos ping تمامی این موراد لیست دستورات مرتبط با دستور ping یا دستور echo را نمایش میدهند . یکی از روشهایی که میتوانیم ببینیم در سیستم عامل لینوکس چه دستوراتی داریم و توضیحات هر دستور را بصورت یک دفترچه راهنمای کامل مطالعه کنیم رفتن به مسیر doc/share/usr /میباشد وقتی به این مسیر میرویم لیستی از تمامی دستورات لینوکس را که در سطح سیستم عامل نصب شده است را مشاهده میکنیم که بصورت پوشه هایی از نام آنها قابل مشاهده هست حاال اگر داخل یک پوشه بریم لیستی از فایلهای داخل آن پوشه می بینیم که بصورت فشرده یا gz .موجود می باشد . مثال فرض کیند که دستور python را روی سیستم نصب کرده ایم و میخواهیم در مورد آم مطالعه کاملی داشته باشیم بنابراین به مسیر python/doc/share/usr /میرویم و لیستی از فایلهای این مسیر را مشاهده میکنیم حاال برای آنکه فایلهای فشرده شده را بدون اینکه بخواهیم از حالت فشردگی دربیاوریم مشاهده کنیم از دستور less به همراه نام فایل استفاده میکنیم .
مثال gz.txt.policy-python less با اجرا این دستور توضیحات موجود در این فایل فشرده بطور کامل و صفحه به صفحه نمایش داده میشود که میتوانیم آنرا بطور کامل مطالعه نماییم. روش دیگر برای اینکه بفهمیم یک دستور چکار میکند استفاده از دستور whatis میباشد بدین صورت که این دستور را به همراه دستوری که میخواهیم از آن اطالعات کسب نماییم بکار میبریم . مثال ls whatis یا cat whatis که در این صورت یک خط خروجی و توضیح کوتاهی از اینکه این فرمان چیست به ما نشان داده میشود مانند شکل زیر دستور دیگر whereis میباشد این دستور به همراه دستور دلخواه مثال ls whereis میگوید که دستور ls از چه مسیرهایی اجرا میشوند و در چه مسیری مستندات مربوط به این دستور قرار دارد
مثال روش دیگر استفاده از راهنمای دستورات استفاده از دستور which میباشد . این دستور زمانی بکار میرود که میخواهیم بدانیم که دستوری که در حال اجرای آن هستیم یا میخواهیم اجرا کنیم از چه مسیری در حال اجرا شدن است . بعبارتی مسیر اجرایی دستورات را به ما نشان میدهد .
بعبارت بهتر میگوید کرنل از کجا متوجه میشود که مثال دستور ls از کجا اجرا شود.
برای مثال میدانیم در سطح سیستم عامل دستوری بنام ls داریم و حاال فرض کنید که کاربر نیز برنامه ای نوشته و نام آنرا ls گذاشته است . حاال وقتی من کاربر فرمان ls را اجرا میکنم سیستم عامل کدام ls را اجرا میکند آیا ls ی که خود سیستم عامل جزو دستورات اولیه اش دارد یا دستور ls ی که خودم نوشته ام ؟ در این حالت با اجرای فرمان ls which میتوانیم بفهمیم که مسیر اجرایی که سیستم عامل برای اجرای دستور ls استفاده میکند چیست

امضای کاربر : در حکم یک نعره لب دوختن ..

new site : Ashrar.Info

tele : ebli3shar
twitter : twitter.com/shayanakbari8
channel : @AHRAR_c and old channel : @ashraroffical -


shahinnajafimusic.com
سه شنبه 02 بهمن 1397 - 03:02
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
[RB:Blog_Keywords_Tags] اشرارتیم
تشکر شده: 4 کاربر از eblisshar به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: jojohacker & hideenboy & darkshadow & hamid8008 &
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | اموزش دستورات کاربردی لینوکس | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS
تاپیک های مرتبط
موضوع تاریخ تعداد پاسخ آخرین ارسال بازدید
[Post_Title] [Post_Date] [Post_Answer] [Post_Last_User] [Post_Hit]