زمان جاری : پنجشنبه 03 مهر 1399 - 11:13 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


ارسال پاسخ
تعداد بازدید 1565
نویسنده پیام
senator007700 آفلاین


ارسال‌ها : 40
عضویت: 12 /12 /1396
محل زندگی: تهران
سن: 17
تشکرها : 1
تشکر شده : 18
اموزش لینوکس

شنبه 12 اسفند 1396 - 13:30
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
[RB:Blog_Keywords_Tags] اشرارتیم
تشکر شده: 4 کاربر از senator007700 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: eblisshar & nima_shar & mrfucker & mrrobot &
eblisshar آفلاینارسال‌ها : 392
عضویت: 12 /12 /1396
شناسه یاهو: eblisshar@yahoo.com
تشکرها : 424
تشکر شده : 1961
پاسخ : 2 RE اموزش لینوکس
نصب سیستم عامل لینوکس
نصب سیستم عامل لینوکس
بسته های لینوکس :
بسته های لینوکس (Www.SourceBaran.Com)
لینوکس نصب و پیکربندی سرور:
linux Squid لینوکس نصب و پیکربندی سرور
پارتیشن بندی لینوکس :
و سیستم فایل لینوکس(Www.SourceBaran.Com)

PDF

امضای کاربر : در حکم یک نعره لب دوختن ..

new site : AshRaR.Info

tele : ebli3shar
twitter : twitter.com/shayanakbari8
channel : @AHRAR_c and old channel : @ashraroffical -


شنبه 12 اسفند 1396 - 14:26
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
 تشکر شده: 2 کاربر از eblisshar به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: nima_shar / mrrobot /
eblisshar آفلاینارسال‌ها : 392
عضویت: 12 /12 /1396
شناسه یاهو: eblisshar@yahoo.com
تشکرها : 424
تشکر شده : 1961
پاسخ : 3 RE اموزش لینوکس
نصب سیستم عامل لینوکس
نصب سیستم عامل لینوکس
بسته های لینوکس :
بسته های لینوکس
لینوکس نصب و پیکربندی سرور:
linux Squid لینوکس نصب و پیکربندی سرور
پارتیشن بندی لینوکس :
و سیستم فایل لینوکس

PDF

امضای کاربر : در حکم یک نعره لب دوختن ..

new site : AshRaR.Info

tele : ebli3shar
twitter : twitter.com/shayanakbari8
channel : @AHRAR_c and old channel : @ashraroffical -


شنبه 12 اسفند 1396 - 14:28
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
 تشکر شده: 3 کاربر از eblisshar به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: mohammaddragon / nima_shar / mrrobot /
senator007700 آفلاینارسال‌ها : 40
عضویت: 12 /12 /1396
محل زندگی: تهران
سن: 17
تشکرها : 1
تشکر شده : 18
پاسخ : 4 RE اموزش نصب کالی لینوکس

یکشنبه 13 اسفند 1396 - 00:00
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
 تشکر شده: 1 کاربر از senator007700 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: eblisshar /
senator007700 آفلاینارسال‌ها : 40
عضویت: 12 /12 /1396
محل زندگی: تهران
سن: 17
تشکرها : 1
تشکر شده : 18
پاسخ : 5 RE لیست دستورات در لینوکس
شاید ندانید در لینوکس بیش از چند هزار دستور وجود دارد و هر کدام از این دستورات دارای کاربرد خاص خود میباشند. معمولا کاربران لینوکس دستورات مرتبط با کار خویش را یاد میگیرند. اما در کل هر فردی که بخواهد وارد دنیای لینوکس شود نیاز دارد تا دستورات کلی از لینوکس را یاد بگیرد تا بتواند در کارهای روزمره گلیم خود را از آب بیرون بکشد. در این آموزش فهرست دستورات لینوکس را به همراه توضیح و مثال آنها آورده ام تا یک منبع کاربردی برای کاربران تازه کار لینوکس به حساب آید.
پیشنهاد: اگر شما هم از علاقه مندان به دنیای لینوکس هستید میتوانید از صفحه آموزش کامل لینوکس برای یادیگری سیستم عامل لینوکس استفاده کنید.
فهرست دستورات لینوکس (حروف A , B , C)
دستور alias
از دستور alias برای ساخت دستورات مستعار استفاده میشود. مثلاً فرض کنید هر بار که وارد ترمینال لینوکس میشوید نیاز دارید تا بعضی از دستورات طولانی را در محیط Terminal تایپ کنید این مسئله شاید کمی آزار دهند و زمان گیر باشد به همین جهت شما میتوانید با استفاده از دستور alias یک نسخه مستعار کوتاه شده از دستورات بلند به همراه Option های مورد نظر خود بسازید تا زمان کمتری را صرف تایپ نمودن دستورات بکنید. برای مثال:
alias -p show='ls -a'دستور apt-get
از دستور apt-get برای نصب نرم‌ افزار ها – بروز رسانی نرم ‌افزار ها – بروز رسانی سیستم عامل و اشکال زدایی از برنامه های در حال نصب استفاده میشود. برای نصب بروز رسانی سیستم عامل با استفاده از دستور apt-get دستور به شکل زیر میشود:
sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get dist-upgrade
برای نصب یک نرم‌ افزار از مخازن لینوکس باید دستور apt-get‌ را به همراه پارامتر -install و نام پکیج مورد نظر خود استفاده کنید. مثلاً برای نصب نرم‌ افزار vlc دستور به شکل زیر میشود:
sudo apt-get install vlc
نکته: دستور apt-get مخصوص توزیع ‌های Debian و Ubuntu‌ میباشد پس نمیتوان از این دستور برای بروز رسانی توزیع Fedora و یا Redhat استفاده نمود. چرا که آنها دستورات مربوط به خود را دارند.
دستور aspell
برنامه یا دستور aspell در واقع یک سرویس Open Source‌ برای بررسی هجی کلمات زبان انگلیسی میباشد. شما میتوانید به دستور aspell یک فایل متنی را معرفی کنید تا صحت نوشتار آن فایل را برای شما بررسی کند. برای مثال:
aspell -c mytext.txtدستور awk , gawkدستور awk در‌واقع یک ابزار برای برنامه نویسان محسوب میشود که با آن میتوانند متن ها را دستکاری کنند. دستور gawk هم پروژه GNU دستور awk میباشد.awkدستور bzip2دستور bzip2 یک نرم‌ افزار Open Source است که از آن میتوانید برای فشرده‌ سازی فایلها و دایرکتوری ها استفاده کنید. همچنین میتوانید با استفاده از همین دستور فایلهای فشرده را نیز Decompress یا Extract کنید.برای فشرده‌ سازی فایلها با استفاده از دستور bzip2 باید از پارامتر -z استفاده کنید و برای خارج ساختن فایلهای فشرده از پارامتر -d استفاده کنید. برای مثال:bzip2 -z filename.dat

bzip2 -d filename.bz2دستور catیکی از پرکاربرد ترین دستوراتی که میتوان در سیستم عامل لینوکس به آن اشاره نمود دستور cat است کاربرد اصلی دستور cat نمایش محتوای فایلهای متنی میباشد. برای نمایش محتوای یک فایل متنی دستور cat به شکل زیر نوشته میشود:cat mytext.txtدستور cd
به طور عادی در محیط گرافیکی ویندوز و لینوکس برای اینکه وارد یک پوشه شوید ابتدا باید آن پوشه را با یک بار کلیک مشخص نموده سپس با کلیک دوم وارد آن شوید در محیط خط فرمان هم این امر به همین صورت میباشد یعنی ابتدا باید در جلوی دستور cd‌ نام یک دایرکتوری را مشخص کنید سپس با کلید enter وارد آن دایرکتوری شوید. برای مثال:
cd /home/username/Desktopدستور chmod
برای تغییر سطح دسترسی فایلها و دایرکتوری ها (File Permission) باید از دستور chmod استفاده کنید. توجه کنید فقط مالک فایلها و کاربرانی که دسترسی root دارند میتوانند مجوز فایلها را ویرایش کنند. مثلاً برای غیر قابل دسترس نمودن فایل filename.dat دستور به شکل زیر نوشته میشود:
chmod 000 filename.datیا برای دادن دسترسی مجوز کامل:chmod 777 filename.datدستور chown
برای تغییر مالکیت فایلها و دایرکتوری ها باید از دستور chown استفاده کنید. شما میتوانید با استفاده از دستور chown مالکیت یک فایل را به یک کاربر و یا گروهی از کاربران بدهید. برای تغییر مالکیت ابتدا باید نام مالک فایل را مشخص کنید سپس خود فایل را مثلاً برای تغییر مالکیت فایل filename.dat به کاربر root دستور به شکل زیر نوشته میشود:
chown root filename.datدستور cmp
شما میتوانید با استفاده از دستور cmp دو فایل را با یکدیگر مقایسه کنید و تفاوت آنها را در حجم و خطهای مربوطه پیدا کنید. مثلاً برای مقایسه فایل firstfile.txt‌ با فایل secondfile.txt‌ دستور به شکل زیر نوشته میشود:
cmp firstfile.txt secondfile.txtدستور commبرای مقایسه و پیدا نمودن تفاوتهای که بین دو فایل متنی وجود دارد میتوانید از دستور comm استفاده کنید. مثلاً برای مقایسه فایل first.txt با فایل second.txt دستور به شکل زیر میشود:comm first.txt second.txt
نکته: تنها در صورتی که دو فایل متنی با یکدیگر متفاوت باشند تفاوت آن‌ها در خروجی استاندار خط فرمان نمایش داده خواهد شد.
دستور cp
برای کپی نمودن فایلها میتوانید از دستور cp‌ استفاده کنید نحوه استفاده از دستور cp بسیار ساده میباشد کافیست ابتدا فایل مبدأ را مشخص کنید سپس مسیری که میخواهید فایل شما در آنجا کپی شود. مثلاً برای کپی نمودن فایل linux_Command.txt از آدرس /media/diskdrive به آدرس /home/username/Desktop دستور به شکل زیر نوشته میشود:
cp /media/diskdrive/Linux_Command.txt /home/username/Desktop دستور cpioشما میتوانید با استفاده از دستور cpio فایلهای مورد نظر خود را در یک آرشیو tar کپی کنید و یا اینکه از یک آرشیو tar فایلهای مورد نظر خود را استخراج کنید.دستور cron
با استفاده از دستور cron میتوان برنامه ‌های لینوکس را در یک زمان مشخص اجرا نمود. برای اینکار ابتدا باید یک فایل متنی درست کنید و در آن نام برنامه ‌ها و زمانیکه برنامه ‌ها قرار است توسط cron‌ اجرا شوند را مشخص کنید. سپس میتوان از برنامه crontab برای بارگذاری فایل متنی استفاده نمود تا برنامه‌ ها توسط cron در زمان مشخص شده اجرا شوند.
دستورات ترمینال لینوکس (حروف D , E , F)
دستور dateبرای نمایش و تغییر تاریخ و ساعت لینوکس میتوانید از دستور date استفاده کنید. اگر دستور date را بدون پارامتر وارد کنید تاریخ و ساعت فعلی سیستم عامل را نمایش میدهد. برای مثال:dateدستور declareاز دستور declare برای نمایش و اضافه نمودن ویژگی (Attribute) به Variable ها استفاده میشود. توجه کنید: دستور declare مخصوص فایل bash میباشد.دستور df
برای به نمایش گذاشتن فضای خالی پارتیشن ها میتوانید از دستور df استفاده کنید. اگر دستور df را بدون Argument وارد کنید فضای خالی کلیه پارتیشن های Mount شده نمایش داده میشود اما اگر در جلوی آن نام یک فایل یا دایرکتوری را وارد کنید اطلاعات مربوط به پارتیشن همان فایل را نمایش میدهد.
dfدستور echo
با استفاده از دستور echo‌ میتوان یک پیام را به نمایش گذاشت و یا آنکه محتوای یکVariable را نشان داد. کافیست در جلوی دستور echo نام Variable مورد نظر خود را وارد کنید و یا اینکه پیام مورد نظر خود را تایپ کنید. برای مثال:
echo messageدستور envبرای اجرای برنامه ‌ها را در یک محیط اصلاح شده باید از دستور env استفاده کنید. اگر دستور env را به تنهایی وارد کنید کلیه متغیر های ساخته شده به نمایش گذاشته میشوند.envدستور exitبرای خروج از محیط terminal و یا اسکریپت bash میتوانید از دستور exit استفاده کنید. برای اینکار کافیست دستور exit را به تنهایی وارد کنید.exitدستور expectشما میتوانید از دستور expect برای صحبت نمودن با دیگر برنامه‌ های interactive صحبت کنید.دستور exportدستور export یک فایل را به یک فرمت متفاوت از آنچه که در حال حاضر میباشد تبدیل میکند. بعد از اینکه فایل export‌ شد میتواند توسط هر برنامه‌ ای که آن فرمت را پشتیبانی میکند اجرا شود.دستور findبرای پیدا کردن فایلها در لینوکس میتوانید از دستور find استفاده کنید. مثلاً برای پیدا کردن فایل myfile.dat دستور به شکل زیر نوشته میشود:find myfile.datدستور for,whileشما میتوانید با استفاده از دستور for و while یک حلقه در فایل bash درست کنید و تا زمان رسیدن به وضعیت مورد نظر حلقه به فعالیت خود ادامه دهد.دستور freeبا استفاده از دستور free میتوانید فضای خالی و استفاده شده RAM و دیسک Swap را مشاهده کنید. کافیست دستور free را بدون پارامتر وارد کنید:free
فهرست دستورات لینوکس (حرف G , I , L)
دستور grepبا استفاده از دستور grep میتوانید یک حرف یا کلمه خاص را از خروجی یک دستور و یا یک فایل متنی پیدا کنید. مثلاً برای پیدا نمودن کلمه hello‌ از فایل متنی mytext.txt دستور به شکل زیر نوشته میشود:grep hello mytext.txtدستور gzip
برای فشرده‌ سازی فایلها در لینوکس میتوانید از دستور gzip استفاده کنید. برای فشرده کردن یک فایل کافیست بعد از دستور gzip نام فایل مورد نظر خود را بنویسید. مثلاً برای فشرده کردن فایل mytext.txt دستور به شکل زیر میشود:
gzip mytext.txt
بعد از فشرده‌ سازی فایلها اصل فایل حذف شده و بجای آن یک فایل با فرمت gzip ساخته میشود. برای خارج سازی یک فایل از حالت فشرده (Decompression) کافیست تا دستور gzip را به همراه پارامتر -d وارد کنید. برای مثال:
gzip -d mytext.gzدستور ifconfig
برای بررسی وضعیت شبکه و تنظیمات کارت شبکه میتوانید از دستور ifconfig استفاده کنید. اگر دستور ifconfig را به تنهایی وارد کنید اطلاعات مربوط به تنظیمات فعلی کارتهای شبکه را مشاهده خواهید نمود. این اطلاعات شامل آدرس ip و broadcast و mac address و … میباشد.
Ifconfigدستور ifdownبرای غیر فعال سازی کارت شبکه ‌های متصل به سیستم میتوانید از دستور ifdown استفاده کنید. برای اینکار کافیست بعد از دستور ifdown نام کارت شبکه مورد نظر خود را بنویسید. برای مثال:ifdown ethernet0برای غیر فعال سازی کلیه کارت شبکه ‌های متصل میتوانید از پارامتر -a بعد از دستور ifdown‌ استفاده کنید. برای مثال:ifdown -aدستور ifupشما میتوانید با استفاده از دستور ifup کارت های شبکه متصل به سیستم را فعال کنید. برای اینکار کافیست بعد از دستور ifup نام کارت شبکه مورد نظر خود را بنویسید. برای مثال:ifup ethernet0برای فعال سازی کلیه کارت شبکه‌ های غیر فعال شده میتوانید از دستور -a استفاده کنید. برای مثال:ifup -aدستور ifqueryبا استفاده از دستور ifquery‌ میتوانید فهرست کلیه کارت شبکه های متصل به سیستم را مشاهده کنید. برای اینکار کافیست دستور ifquery را به همراه پارامتر -l وارد کنید. برای مثال:ifquery -lدستور lessبرای نمایش محتوای فایلهای متنی میتوان از دستور less‌ استفاده نمود. از ویژگیهای دستور less نمایش خروجی فایلهای متنی به اندازه سایز صفحه Terminal میباشد تا کاربر بتواند با استفاده از کلید های arrow up و arrow down‌ صفحه را بالا و پایین کند.less mytext.txtدستور ltf
اگر میخواهید مسیر دسترسی سیستم خود را به یک سرور یا سایت بررسی کنید میتوانید از دستور ltf استفاد کنید. دستور ltf همانند دستور tracerout عمل میکند با این تفاوت که اطلاعات بیشتری را اراءه میکند. مثلاً برای فهرست گیری از Router‌ های که بین شما و سایت Google وجود دارن دستور به شکل زیر نوشته میشود:
ltf google.comدستور ln
شما میتوانید با استفاده از دستور ln یک hard link‌ برای فایلهای مورد نظر خود بسازید. برای اینکار کافیست بعد ازد دستور ln آدرس فایل مقصد خود را وارد نموده سپس نام Hard Link را مشخص کنید. مثلاً برای ساخت یک hard link از فایل /media/mytext.txt در Desktop دستور به شکل زیر نوشته میشود:
ln /media/mytext.txt /home/username/mytext.txtدستور lsبرای اینکه از فایلها و دایرکتوری های لینوکس فهرست بگیرید میتوانید از دستور ls استفاده کنید. مثلاً برای فهرست گیری از فایلهای دایرکتوری home‌ دستور به شکل زیر نوشته میشود:ls /homeبرای فهرست گیری از فایلهای مخفی باید دستور ls را به همراه پارامتر -a وارد کنید. برای مثال:ls -a /home
لیست دستورات Linux (حروف M , N , P)
دستور man
اگر نیاز به اطلاعات کافی در مورد دستورات و فایلهای لینوکس دارید دستور man میتواند یک منبع کامل برای شما به حساب آید. برای استفاده از دستور man کافیست بعد از دستور man دستور یا نام فایل مورد نظر خود را وارد کنید. مثلاً برای اینکه بدانید دستور passwd برای چه هدفی استفاده میشود:
man passwdدستور mcدستور mc در واقع یک file manager تحت خط فرمان میباشد که با وارد نمودن این دستور شما وارد این file manager میشوید.دستور moreبرای نمایش محتوای فایلهای متنی به اندازه صفحه Terminal و قابلیت ایجاد وقفه میتوانید از دستور more استفاده کنید. مثلاً برای نمایش محتوای فایل mytext.txt دستور را باید به شکل زیر بنویسید:more mytext.txtدستور netstatبا استفاده از دستور netstat میتوان کلیه Connection های متصل به سیستم خود را از شبکه مشاهده کنید. برای استفاده از دستور netstat کافیست دستور را به تنهایی وارد کنید. برای مثال:netstatدستور nslookupبرای پیدا کردن آدرس IP مربوط به یک Hostname و یا یک Domain میتوانید از دستور nslookup استفاده کنید. برای اینکار کافیست دستور nslookup‌ را به صورت زیر وارد کنید:nslookup google.comدستور newusersیکی دیگر از دستوراتی که میتوانید با آن User ها را در لینوکس مدیریت کنید دستور newusers میباشد.دستور nanoاز دستوراتی که میتوانید برای ویرایش متن از آن استفاده کنید دستور nano‌ میباشد. برنامه nano یک ویرایشگر ساده و سبک میباشد که برای استفاده از آن کافیست نام یک فایل متنی را در جلوی آن بنویسید:nano mytext.txtدستور passwdبرای تغییر رمز عبور کاربران در لینوکس میتوانید از دستور passwd استفاده کنید. مثلاً برای تغییر رمز عبور حساب کاربری tmlmanager دستور به شکل زیر میشود:sudo passwd tmlmanagerدستور pingبرای اینکه از ارتباط سیستم خود با یک سیستم دیگر در شبکه مطمئن شوید میتوانید از دستور ping استفاده کنید. کافیست در جلوی دستور ping نام سیستم مقصد و یا آدرس IP آن سیستم را وارد کنید. برای مثال:ping google.comدستور psبا استفاده از دستور ps میتوانید process های در حال اجرای لینوکس را مشاهده کنید. مثلاً برای فهرست گیری از Process های فعال کافیست دستور ps را به تنهایی وارد کنید:psدستور pwdبرای اینکه بدانید در کدام دایرکتوری لینوکس هستید میتوانید از دستور pwd استفاده کنید. کافیست دستور pwd را به تنهایی اجرا کنید:pwd
فهرست دستورات لینوکس (حرف R , S , T)
دستور rarبرای ساخت فایل آرشیو با فرمت rar و یا خراج سازی فایل‌ های فشرده شده rar میتوانید از دستور rar استفاده کنید. مثلاً برای ساخت یک فایل rar کافیست دستور rar را به همراه پارامتر a وارد کنید سپس در جلوی پارامتر مسیر و نام فایلی آرشیوی که میخواهید درست کنید را مشخص نموده و در جلوی آن آدرس فایلی را که میخواهید rar کنید را مشخص کنید. برای مثال:rar a myrar /home/username/Desktop/file.datدر دستور بالا گفته شده یک فایل آرشیو از آدرس /home/username/Desktop/file.dat با نام myrar‌ ساخته شود.دستور rmبرای حذف فایلها و دایرکتوری ها در لینوکس میتوانید از دستور rm استفاده کنید. مثلاً برای حذف فایل mytext.txt دستور به شکل زیر نوشته میشود:rm myfile.datدستور rmdirدستور rmdir مخصوص حذف دایرکتوری ها است. برای اینکار کافیست بعد از دستور rmdir نام دایرکتوری مورد نظر خود را بنویسید. برای مثال:rmdir /home/username/Downloadsدستور rsyncبرای کپی کردن فایلهای تحت شبکه و اینترنت میتوانید از دستور rsync استفاده کنید.دستور sdiffبرای پیدا نمودن تفاوت فایلها به صورت Side by Side میتوانید از دستور sdiff استفاده کنید. مثلاً برای مقایسه فایل textone.txt با texttwo.txt دستور به شکل زیر نوشته میشود:sdiff textone.txt texttow.txtدستور shutdownبرای خاموش و ریستارت نمودن لینوکس میتوانید از دستور shutdown استفاده کنید. برای اینکار کافیست دستور shutdown را به همراه پارامتر -s برای خاموش کردن و یا پارامتر -r برای ریستارت کردن استفاده کنید سپس دقیقه خاموش شدن را نیز مشخص کنید. برای مثال:shutdown -r 0

shutdown -s 10دستور sortاگر میخواهید چیدمان موتون فایل متنی خود را به ترتیب حروف الفبای انگلیسی دربیاورید میتوانید از دستور sort استفاده کنید. برای مثال:sort /etc/passwdدستور sudoبرای اجرای برنامه ‌ها و دستوراتی که نیاز به مجوز root دارند میتوانید از دستور sudo‌ استفاده کنید. کافیست قبل از هر دستوری که نیاز به اجرای root دارد از دستور sudo‌ استفاده کنید. برای مثال:sudo fdisk -lدستور sshبا استفاده از دستور ssh میتوانید یک ارتباط امن با سرور ssh مورد نظر خود برقرار کنید. برای اینکار کافیست بعد از دستور ssh آدرس IP سرور مورد نظر خود را وارد کنید. برای مثال:ssh 148.251.133.251

ssh -l 172.16.10.1دستور sumبرای بررسی کد checksum فایلها میتوانید از دستور sum استفاده کنید. برای اینکار کافیست بعد از دستور sum نام فایل مورد نظر خود را بنوسید. برای مثال:sum download.rarدستور scpبرای انتقال ایمن فایلها در شبکه میتوانید از دستور scp استفاده کنید. دستور scp از همان ssh برای احراز هویت و امنیت انتقال اطلاعات استفاده میکند.دستور tarیکی دیگر از نرم ‌افزارهای که میتوانید به واسطه از چندین فایل یک فایل آرشیو درست کنید دستور tar میباشد.دستور topبرای مدیریت سیستم به صورت real time و نمایش process های مورد استفاده توسط kernel لینوکس میتوانید از دستور top استفاده کنید. برای اینکار کافیست دستور top را به تنهایی اجرا کنید:topدستور tailبرای نمایش خطوط آخر یک فایل متنی میتوانید از دستور tail استفاده کنید. مثلاً بگویید فقط پنج خط آخر فایل متنی مورد نظر شما به نمایش گذاشته شود. برای مثال:tail -n 5 /etc/passwdدستور timeبرای نمایش ساعت سیستم میتوانید از دستور time استفاده کنید. اگر بجای دستور time از دستور times استفاده کنید هم ساعت سیستم به نمایش در میاید هم ساعت کاربر. برای مثال:timesدستور tracerouteبا استفاده از دستور traceroute میتوانید router یا gateway که بین شما و سیستم مورد نظر شما بامشکل برخورد نموده را پیدا کنید. مثلاً برای بررسی مسیر سیستم شما تا سایت گوگل دستور به شکل زیر میشود:traceroute google.comدستور typeبا استفاده از دستور type میتوانید نوع دستورات را بشناسید. مثلاً برای اینکه بدانید دستور dir چیست باید بعد از دستور type دستور dir را وارد کنید:type dir
لیست دستورات Linux (حرف U , V , W)
دستور unameبرای پیدا نمودن اطلاعات مربوط به سیستم عامل از قبیل هسته لینوکس- نوع سیستم عامل لینوکس- نام سیستم عامل لینوکس و … میتوانید از دستور uname به همراه پارامتر -a استفاده کنید. برای مثال:uname -aدستور useraddبرای ساخت حساب کاربری در لینوکس میتوانید از دستور useradd استفاده کنید. برای اینکار کافیست بعد از دستور useradd نام کاربر مورد نظر خود را بنویسید سپس اطلاعات درخواست شده را پر کنید:sudo useradd tmlmanagerدستور userdelبرای حذف کاربران از لینوکس میتوانید از دستور userdel استفاده کنید برای اینکار کافیست بعد از دستور userdel نام کاربر مورد نظر خود را وارد کنید. مثلاً برای حذف حساب کاربری tmlmanager دستور به شکل زیر نوشته میشود:sudo userdel tmlmanagerدستور userبرای فهرست گیری از کاربرانی که در حال حاضر به سیستم وارد شده ‌اند میتوانید از دستور users استفاده کنید. برای مثال:usersدستور usermodبرای ویرایش یک حساب کاربری میتوانید از دستور usermod استفاده کنید.دستور viبرای ساخت و ویرایش فایل متن میتوانید از دستور vi یا دستور vim استفاده کنید. برای اینکار کافیست در جلوی دستور vim یا دستور vi نام یک فایل متن را بنویسید. برای مثال:vim /home/username/Documents/text.txtدستور vdirبرای نمایش محتوای دایرکتوری ها میتوانید از دستور vdir استفاده کنید. مثلاً برای نمایش محتوای دایرکتوری /etc دستور به شکل زیر نوشته میشود:vdir /etcدستور vmstatبا دستور vmstat میتوانید اطلاعات مفیدی را درباره استفاده از سخت ‌افزار سیستم از قبیل swap و cpu و ram و … بدست آورید. برای مثال:vmstatدستور wcبرای شمارش تعداد کاراکتر ها و کلمه ها و خطوط یک فایل متنی میتوانید از دستور wc‌ استفاده کنید. برای اینکار کافیست بعد از دستور wc نام فایل مورد نظر خود را بنویسید. برای مثال:wc /etc/passwdدستور wgetیکی از بهترین نرم ‌افزار های دانلود در لینوکس دستور wget میباشد. کاربرد دستور wget به سادگی مشخص نمودن لینک دانلود در جلوی دستور wget است. برای مثال:wget http://releases.ubuntu.com/16.04.2/ubuntu-16.04.2-desktop-amd64.isoدستور w3mبرای جستجو در اینترنت با استفاده از خط فرمان لینوکس میتوانید از دستور w3m استفاده کنید. مثلاً برای جستجو در سایت گوگل کافیست آدرس سایت گوگل را بعد از دستور w3m وارد کنید. برای مثال:w3m google.com

یکشنبه 13 اسفند 1396 - 00:02
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
senator007700 آفلاینارسال‌ها : 40
عضویت: 12 /12 /1396
محل زندگی: تهران
سن: 17
تشکرها : 1
تشکر شده : 18
پاسخ : 6 RE استفاده از لینوکس بجای ویندوز

یکشنبه 13 اسفند 1396 - 00:05
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
senator007700 آفلاینارسال‌ها : 40
عضویت: 12 /12 /1396
محل زندگی: تهران
سن: 17
تشکرها : 1
تشکر شده : 18
پاسخ : 7 RE کلیدهای میانبر اوبونتو (Ubuntu Shortcut Keys)

یکشنبه 13 اسفند 1396 - 00:09
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
senator007700 آفلاینارسال‌ها : 40
عضویت: 12 /12 /1396
محل زندگی: تهران
سن: 17
تشکرها : 1
تشکر شده : 18
پاسخ : 8 RE فیلم‌برداری از دسکتاپ لینوکس

یکشنبه 13 اسفند 1396 - 00:11
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
senator007700 آفلاینارسال‌ها : 40
عضویت: 12 /12 /1396
محل زندگی: تهران
سن: 17
تشکرها : 1
تشکر شده : 18
پاسخ : 9 RE مونت شدن خودکار پارتیشن ها در لینوکس
مونت شدن خودکار پارتیشن ها در لینوکس
همانطور که میدانید دسترسی به محتویات درایو ها در سیستم عامل ویندوز با لینوکس کمی متفاوت است. در ویندوز شما میتوانید به سادگی به درایو های مورد نظر خود بدون مونت (Mount) کردن آنها دسترسی داشته باشید٬ اما در لینوکس برای دسترسی به پارتیشن ها باید ابتدا آن‌ها را مونت کنید تا قابل دسترس شوند سپس میتوانید از محتویات آن‌ها استفاده کنید. این موضوع شاید کمی برای کاربران مبتدی لینوکس اذیت کننده باشد اما باید بدانید پنگوئن لینوکس دل کسی را نخواهد شکست.
در همه توزیع‌های لینوکس فایلی با نام fstab وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید پارتیشن های مورد استفاده خود را به سیستم عامل لینوکس معرفی کنید تا در هنگام بالا آمدن لینوکس کلیه پارتیشن های معرفی شده به صورت خودکار مونت شوند.
در ادامه همراه با تی ام ال منیجر باشید تا نحوه مونت کردن خودکار پارتیشن ها را در سیستم عامل لینوکس یاد بگیرید.
مونت کردن خودکار پارتیشن ها با فایل fstab
برای اینکه پارتیشن های خود را به فایل etc/fstab/ اضافه کنید ابتدا باید با یک برنامه ویرایشگر متن مثل gedit یا leafpad فایل fstab‌ را ویرایش کنید. برای مثال:
sudo gedit /etc/fstab
پس از وارد نمودن دستور بالا رمز عبور حساب کاربری خویش را وارد کنید تا فایل fstab به صورت قابل ویرایش باز شود.
نحوه عمل‌کرد فایل fstab‌ اینطور است که شما باید در هر خط فقط مشخصات یک پارتیشن را مشخص کنید. در زیر نمونه‌ای از فایل fstab را مشاهده میکنید:
#
# / was on /dev/sda6 during installation
UUID=0b3b2c8d-bea2-4d2a-a639-ee4c10abb915 / ext4 errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sda7 during installation
UUID= 53eab221-1fc5-4c2b-883d-9c8b7a3d36b0 none swap sw 0 0
نکته: خط های که در سمت چپ آن‌ها علامت # وجود دارد در واقع یک توضیح عادی (Comment) محسوب می‌شوند و هیچ تأثیری روی فایل fstab ندارند.
معرفی فیلد های قابل در fstab
همانطور که مشاهده میکنید جدا از خطوطی که در سمت چپ آن‌ها علامت # وجود دارد باقی خطوط از شش فیلد تشکیل شده‌اند که این شش فیلد شامل موارد زیر میباشند:
آدرس سخت افزاری پارتیشن (file system): آدرس سخت افزاری پارتیشن همان آدرسی است که پارتیشن ها در لینوکس به سیستم عامل معرفی میشوند. برای مثال:
/dev/sda1
نکته: توجه کنید در مثال بالا از آدرس دهی مدرن یعنی آدرس UUID استفاده شده است که در این آموزش قصد استفاده از آن‌ها را ندارم.
آدرس مونت شدن پارتیشن (mount point): آدرس مونت شدن پارتیشن در‌واقع آدرسی است که پارتیشن شما باید در آن مکان مونت شود. معمولاً پارتیشن ها در آدرس زیر مونت میشوند:
/media/username/partition_name
نوع فرمت پارتیشن (type): در قسمت type باید نوع پارتیشن را مشخص کنید که آیا پارتیشن شما ntfs است یا fat32 یا ext3 یا ext4 و یا …
گزینه های مونت (Options): برای مونت کردن پارتیشن ها گزینه های زیادی وجود دارد که شما میتوانید از آن‌ها در فایل fstab هم استفاده کنید این گزینه ها همان گزینه های هستند که با دستور mount هم قابل استفاده میباشند.
rw – suid – dev – exec – async – default
اگر میخواهید پارتیشن مورد نظر شما به صورت عادی Mount شود از گزینه default استفاده کنید.
مشخص کردن وضعیت Dump: وضعیت Dump در‌ واقع مربوط به دستور Dump است. این وضعیت یا باید عدد صفر باشد یا عدد یک
بررسی وضعیت پارتیشن (fsck status): گزینه fsck هم همانند گزینه dump یا میتواند عدد صفر باشد یا عدد یک٬ اگر از عدد ۱ استفاده شود پارتیشن مورد نظر در هنگام بالا آمدن لینوکس با fsck بررسی میشود.
اضافه کردن پارتیشن ها به فایل fstab
تا اینجا به طور کلی با تئوری عمل‌کرد شش فیلد معرفی پارتیشن آشنا شدید حال در مثال زیر نحوه اضافه نمودن پارتیشن ها را مشاهده میکنید:
/dev/sda1 /media/mohammad/partition_01 ntfs default 0 0
/dev/sda2 /media/mohammad/partition_02 ntfs default 0 1
نکته: شما میتوانید برای تفکیک هر فیلد از فیلد دیگر هم از فاصله Tab استفاده کنید هم از فاصله Space ٬ البته تعداد استفاده از کلیدهای Space و Tab برای تفکیک فیلد ها اهمیت ندارد.
گزینه بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتماً باید دایرکتوری Mount Point در مسیر مشخص شده وجود داشته باشد.

یکشنبه 13 اسفند 1396 - 00:13
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
armanshar آفلاینارسال‌ها : 3
عضویت: 13 /4 /1397

تشکر شده : 1
پاسخ : 10 RE مدیریت شبکه برای لینوکس
پروژه اپلت NetworkManager به عنوان مدیر ارتباطات شبکه برای اکثر توزیع های RPM و دبیان استفاده می شود.

NetworkManager Applet از اتصالات اترنت، WiFi و VPN پشتیبانی می کند.
دانلود:
http://opizo.me/Igx5Eb

پنجشنبه 14 تیر 1397 - 00:59
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
king_x آفلاینارسال‌ها : 32
عضویت: 31 /6 /1397
شناسه یاهو: eblis.boy@yahoo.com
تشکرها : 73
تشکر شده : 180
پاسخ : 14 RE اموزش لینوکس
ترمینال محیط خط فرمان لینوکس است. اگر اکنون در محیط گرافیکی هستید ساده‌ترین روش برای آوردن ترمینال استفاده از کلیدهای ‌Ctr + Alt + T است که در تمامی توزیع‌ها پشتیبانی می‌شود. راه‌های دیگری نیز وجود دارد مثل استفاده از کلیدهای Ctr + Alt + F6 (برای خروج از کلیدهای Ctrl + Alt + F7 استفاده کنید) که محیط اصلی خط فرمان را برای شما می‌آورد. در این مطلب قصد دارم دستورات ترمینال را که برای اکثر توزیع‌ها استفاده می‌شود به صورت کامل، دسته‌بندی شده و همراه با توضیح و مثال ارا‌ئه کنم. برای استفاده بهتر از کلیدهای صفحه کلید می‌توانید از مطلب کلیدهای میان‌بر در ترمینال استفاده کنید.اطلاعات سیستم

 • date – تاریخ و ساعت جاری را نمایش می‌دهد.

 • cal – تقویم ماه‌ها را نمایش می‌دهد.

 • uptime – زمان روشن بودن سیستم و کاربران فعال را نشان می‌دهد.

 • w – کاربران جاری که از سیستم استفاده می‌کنند را همراه با توضیحاتی درباره استفاده آن‌ها نشان می‌دهد. دستور شامل اطلاعات خروجی دستور ‌uptime نیز هست.

 • whoami – کاربر جاری که شما اکنون از طریق آن با سیستم کار می‌کنید را نمایش می‌دهد.

 • finger user – اطلاعاتی درباره کاربری user (به جای آن نام‌کاربری مورد نظر را بنویسید) در اختیار شما می‌گذارد.

 • uname – نام سیستم یونیکس شما که همان لینوکس است را نمایش می‌دهد.

 • uname -a – دستور uname همراه با سویچ a اطلاعات تکمیلی از سیستم‌عامل شما شامل نسخه کرنل لینوکس را نمایش می‌دهد.

 • cat /proc/cpuinfo – نمایش اطلاعات پردازنده (CPU).

 • cat /proc/meminfo – نمایش اطلاعات حافظه اصلی (RAM).

 • df – مقدار استفاده از دیسک‌های حافظه را نمایش می‌دهد.

 • du – مقدار فضای استفاده شده تمامی دایرکتوری ها

 • free – نمایش فضاهای خالی و استفاده شده حافظه رم و سواپ (swap)


دستورات فایل

 • ls – گرفتن لیست محتویات مسیر جاری شامل پوشه و فایل ها.

 • ls -l – دستور ‌ls همراه با سویچ l لیست محتویات مسیر جاری را با اطلاعات کامل نمایش می‌دهد.

 • ls -laC – مانند دستور ls -l است اما اطلاعات را به صورت ستونی نشان می‌دهد.

 • ls -F – سویچ f در دستور ls لیست محتویات را همراه با فرمت فایل‌ها نمایش می‌دهد.

 • ls -al – سویچ a در دستور ls لیست فایل‌ها را همراه با فایل‌های مخفی نشان می‌دهد. (فایل و پوشه مخفی در لینوکس یک نقطه قبل نام خود دارند)

 • cd dir – تغییر مسیر جاری به شاخه مورد نظر (بجای dir پوشه مورد نظر را وارد کنید)

 • cd – مسیر جاری را به مسیر اصلی (home) بر می‌گرداند. (مسیر اصلی برای هر کاربر متفاوت است که پوشه‌های شخصی و تنظیمات در آن‌جا قرار می‌گیرند).

 • mkdir dir – ساخت یک شاخه (به جای dir نام پوشه که می‌خواهید بسازید را بنویسید).

 • pwd – مسیر جاری را نشان می‌دهد.

 • rm name – حذف (پاک کردن) فایل یا دایرکتوری مورد نظر (به جای name نام فایل یا پوشه نوشته می‌شود).

 • rm -r dir – حذف یک دایرکتوری با محتویات درون آن (به جای dir نام پوشه را بنویسید).

 • rm -f file – اجبار کردن به حذف یک فایل برای مواقعی که فایل به دلایلی حذف نمی‌شود (نام فایل بجای file نوشته می‌شود).

 • rm -rf dir – اجبار کردن به حذف یک دایرکتوری برای مواقعی که آن به دلایلی حذف نمی‌شود (نام پوشه بجای dir نوشته می‌شود).

 • cp file1 file2 – کپی کردن فایل در مسیر دیگر (file1 نام و مسیر فایل مبدا و file2 نام و مسیر فایل مقصد است).

 • cp -r dir1 dir2 – کپی کردن پوشه در مسیر دیگر (dir1 نام و مسیر پوشه مبدا و dir2 نام و مسیر پوشه مقصد است).

 • cp file dir – کپی کردن فایل مورد نظر در مسیر دیگر با همان نام (file نام فایل و dir مسیر پوشه مقصد است).

 • mv file dir – جابجایی (مانند cut) کردن فایل مورد نظر در مسیر دیگر با همان نام (file نام فایل و dir مسیر پوشه مقصد است).

 • mv file1 file2 – جابجایی کردن فایل به مسیر دیگر (file1 نام و مسیر فایل و file2 نام و مسیر فایل در مقصد است).

 • ln -s file link – ساخت لینک سیمبولیک از فایل در مسیر مورد نظر (file نام و مسیر فایل یا پوشه و link نام و مسیر لینک است).

 • touch file – ساخت یک فایل.

 • cat > file – نوشتن متن در فایل.

 • cat file – نمایش محتویات یک فایل یا فراخوانی آن.

 • more file – نمایش محتویات فایل به صورت کم کم (برای فایل با محتویات زیاد).

 • command | more – نمایش خروجی دستور به صورت کم کم.

 • less file – نمایش محتویات فایل به صورت صفحه به صفحه (برای فایل با محتویات زیاد).

 • command | less – نمایش خروجی دستور به صورت صفحه به صفحه.

 • head file – نمایش ۱۰ خط اول محتویات یک فایل

 • head -20 file – نمایش ۲۰ خط اول محتویات یک فایل

 • tail file – نمایش ۱۰ خط آخر محتویات یک فایل

 • tail -20 file – نمایش ۲۰ خط آخر محتویات یک فایل


پروانه فایل

 • chmod octal file – تغییر مجوز یک فایل با استفاده از کد دسترسی


  • مجوز یک فایل سطح دسترسی یک فایل را مشخص می‌کند. سطح دسترسی می‌تواند خواندنی (عدد ۴)، نوشتنی (عدد ۲) و اجرا (عدد ۱) باشد که سطح دسترسی یک فایل با جمع کردن این اعداد بدست می‌آید. یعنی سطح دسترسی ۷ تمامی مواد را شامل می‌شود.

  • هر فایل دسترسی آن برای سه دسته کاربری روت، گروه و عمومی تعریف می‌شود که از روش عددی بالا استفاده می‌کند و این سه عدد کنار هم سطح دسترسی یک فایل را مشخص می‌کنند. مثال‌های زیر را مشاهده کنید.


 • chmod 777 file – مجوز خواندن، نوشتن و اجرا فایل را به سه دسته روت، گروه و عمومی می‌دهد.

 • chmod 755 file – مجوز خواندن، نوشتن و اجرا برای کاربری روت و مجوزهای خواندن و اجرا برای کاربران گروه و عمومی.


فشرده سازیبه صورت پیش‌فرض لینوکس از فشرده‌سازی با فرمت tar استفاده می‌کند که دستورات کار با آن را نیز پشتیبانی می‌کند. لینوکس از فشرده‌ساز Gzip برای کار با فایل‌های فشرده با فرمت tar.gz و gz فشرده‌ساز Bzip2 برای کار با فایل‌های فشرده با فرمت tar.bz2 استفاده می‌کند.

 • tar cf file.tar files– Create a tar named file.tar containing files

 • tar xf file.tar – استخراج محتویات فایل فشرده.

 • tar czf file.tar.gz files – ساخت فایل فشرده با فرمت ‌tar.gz از فایل‌ها توسط فشرده‌ساز Gzip.

 • tar xzf file.tar.gz – استخراج محتویات فایل فشرده با فرمت tar.gz توسط فشرده‌ساز Gzip.

 • tar czf file.gz files – ساخت فایل فشرده با فرمت ‌gz از فایل‌ها توسط فشرده‌ساز Gzip.

 • tar xzf file.gz – استخراج محتویات فایل فشرده با فرمت gz توسط فشرده‌ساز Gzip.

 • tar cjf file.tar.bz2 – ساخت فایل فشرده با فرمت ‌tar.bz2 از فایل‌ها توسط فشرده‌ساز.

 • tar xjf file.tar.bz2 – استخراج محتویات فایل فشرده با فرمت tar.bz2 توسط فشرده‌ساز Bzip2.


جستوجو

 • grep pattern files – جستجوی عبارت در فایل مورد نظر.

 • grep pattern dir – جستجوی عبارت در فایل‌های موجود در شاخه مورد نظر.

 • grep -r pattern dir – جستجوی عبارت در فایل‌های موجود در شاخه مورد نظر به صورت بازگشتی.

 • command | grep pattern – جستجوی عبارت در خروجی دستور.

 • locate file – یافتن فایل مورد نظر ما در مسیر جاری.

 • find ‌dir -name filename – یافتن فایل مورد نظر ما در شاخه مورد نظر.

 • find ”_filename_ – جستجوی تمامی فایل‌هایی که نام آن‌ها شامل نام فایل مورد نظر ما است (در مسیر جاری).

 • updatedb – ساختن یا به‌روز رسانی دیتابیس فایل‌های سیستمی شاخه روت لینوکس.

 • locate filename – جستجوی فایل با ‌‌locate. فرض شده است که قبلا از دستور updatedb استفاده کرده‌اید.

 • which filename – نمایش شاخه بالایی فایل مورد نظر (پوشه‌ای که فایل ما در آن قرار دارد).


شبکه

 • ifconfig – نمایش لیست آی پی تمامی دستگاه‌های متصل (وایرلس، کارت شبکه، شبکه‌های وی‌پی‌ان و …).

 • ping host – گرفتن پینگ از هاست مورن نظر.

 • whois domain – گرفتن اطلاعات دامنه (مالک دامنه، آی‌پی، دی‌ان‌اس سرور و …).

 • dig domain – دریافت اطلاعات DNS دامنه.

 • dig -x host – مشاهده میزبان به صورت معکوس.

 • wget file – دانلود یک فایل از اینترنت.

 • wget -c file – ادامه دانلود کردن یک دانلود متوقف شده.


SSHپروتکل SSH برای ارتباط و کنترل با سیستم از راه دور استفاده می‌شود که پیش‌فرض از پورت SSH با شماره 22 استفاده می‌کند. بیشتر برای کنترل سرور توسط کاربری از راه دور استفاده می‌شود.

 • ssh user@host – اتصال به میزبان مورد نظر با نام کاربری مورد نظر (بعد از آن پسورد آن نام کاربری از شما پرسیده می‌شود).

 • ssh -p port user@host – اتصال به میزبان با نام کاربری توسط شماره پورت مشخص

 • ssh-copy-id user@host – اضافه کردن کلید برای اتصال کاربر از این سیستم راه دور. (برای مواقعی که نمی‌خواهیم پسورد را در هر اتصال وارد کنیم. ارسال پسورد اصلی امنیت میزبان را به خطر می‌اندازد اما کلید ساخته شده فقط برای سیستم جاری و نام کاربری مورد نظر اعتبار دارد).


مدیریت کاربران

 • adduser accountname – ساخت یک کاربر جدید در سیستم لینوکس خود.

 • passwd accountname – تغییر گذرواژه (password) کاربر مورد نظر.

 • su – ورود به خط فرمان با کاربری روت (کاربر روت مجوز دسترسی به تمامی فایل‌ها و تنظیمات سیستم را دارد).

 • exit – خروج از خط فرمان با کاربر جاری.


شروع و پایان

 • shutdown -h now – خاموش کردن سیستم.

 • halt – توقف تمام پردازش‌ها (مانند خاموش کردن سیستم است).

 • shutdown -r 5 – راه‌اندازی مجدد (ریست کردن) سیستم در مدت ۵ دقیقه بعد.

 • shutdown -r now – ریست کردن سیستم لینوکس.

 • reboot – راه‌اندازی مجدد سیستم لینوکس (مانند دستور بالا است).


نصب برنامه ها

 • به صورت عادی اگر سورس برنامه در اختیار ما باشد به شاخه سورس رفته و دستورات زیر را برای نصب اعمال می‌کنیم.


  • ./configure

  • make

  • make install


 • اگر از توزیع‌های خاص لینوکس استفاده می‌کنید از دستورات زیر (یا دستورات خاص آن توزیع) برای نصب بسته نرم‌افزاری تهیه شده برای آن توزیع استفاده کنید.


  • dpkg -i pkg.deb – نصب بسته نرم افزاری دبیان - برای توزیع‌های دبیان، ابونتو، مینت و … .

  • rpm -Uvh pkg.rpm – نصب بسته نرم افزاری RPM - برای توزیع‌های ردهت، فدورا و … .چاپ

 • /etc/rc.d/init.d/lpd start – شروع به کار سیستم چاپ.

 • /etc/rc.d/init.d/lpd stop – پایان دادن به سیستم چاپ.

 • /etc/rc.d/init.d/lpd status – نمایش وضعیت سیستم چاپ.

 • lpq – نمایش کارهای موجود در صف چاپ.

 • lprm – حذف کارهای موجود در صف چاپ.

 • lpr – چاپ یک فایل.

 • lpc – تنظیمات کنترلی چاپ.

 • man subject | lpr – چاپ کتاب راهنمای یک دستور به صورت متنی.

 • man -t subject | lpr – چاپ کتاب راهنمای یک دستور به صورت اسکریپتی.

 • printtool – شروع رابط نصب پرینتر مورد نظر.


مدیرت پردازش ها

 • ps – نمایش پردازش های فعال جاری.

 • top – نمایش تمام پردازش های در حال اجرا.

 • kill pid – از بین بردن پردازش مورد نظر با شناسه pid.

 • killall proc – از بین بردن تمام پردازش هایی با نام ‌proc. در اجرای آن احتیاط کنید.

 • bg – نمایش پردازش های متوقف شده (stop) یا مکث کرده (puse) در بخش کارهای پس‌زمینه و ادامه اجرا پردارش های مکث کرده.

 • fg – آوردن کارهای به تازگی انجام شده در بخش کارهای پیش‌زمینه.

 • fg_ n_ – آوردن کار n در بخش کارهای پیش‌زمینه.


آموزش نحوه عملکرد دستورات

 • apropos subject – لیست صفحات کتابچه راهنما برای موضوع مورد نظر.

 • man -k keyword – نمایش صفحات شامل کلمه کلیدی مورد نظر.

 • man command – نمایش کتابچه راهنما برای دستور مورد نظر.

 • man -t man | ps2pdf - > man.pdf – ساخت فایل pdf از صفحه کتابچه راهنما.

 • which command – نمایش مسیر کامل دستور مورد نظر.

 • time command – نمایش زمان طول کشیدن دستور مورد نظر.

 • whereis app – نمایش مسیر بالقوه برنامه مورد نظر.

 • which app – نمایش میسر برنامه app که به صورت پیش‌فرض اجرا می‌شود.
امضای کاربر :
جمعه 13 مهر 1397 - 00:52
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
 تشکر شده: 2 کاربر از king_x به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: nima_shar / javadvakili /
king_x آفلاینارسال‌ها : 32
عضویت: 31 /6 /1397
شناسه یاهو: eblis.boy@yahoo.com
تشکرها : 73
تشکر شده : 180
پاسخ : 15 RE اموزش لینوکس
دستور acccheckدستور acccheck در واقع یک ابزار برای حمله با Password Dictionary میباشد که هدف آن فرایند احراز هویت ویندوز با پروتکل SMB است. مثالی از نحوه استفاده از دستور acccehck در کالی:

کد:

root@kali:~# acccheck.pl -T smb-ips.txt -vامضای کاربر :
جمعه 13 مهر 1397 - 00:53
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
 تشکر شده: 1 کاربر از king_x به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: nima_shar /
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | اموزش لینوکس | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS
تاپیک های مرتبط
موضوع تاریخ تعداد پاسخ آخرین ارسال بازدید
[Post_Title] [Post_Date] [Post_Answer] [Post_Last_User] [Post_Hit]