• دستورات مهم خط فرمان ویندوز
  • NetStat اگر شما با برقراری ارتباط در یک شبکه با مشکل مواجه شده‎اید، آمار وضعیت شبکه گاهی اوقات می‌تواند به شما کمک کند تا علت مشكل را پیدا کنید. اینجا است که فرمان NetStat به کمک شما می‌آید. این فرمان چند کاربرد مختلف دارد، اما مفیدترين آنها نمایش خلاصه اطلاعات مربوط به یک دستگاه است. برای مشاهده این خلاصه اطلاعات تنها کافی است فرمان NetStat –e را در خط فرمان وارد کنید.
  • ARPفرمان ARP بیانگر عبارت Address Resolution Protocol است. اگر چه درک برقراری ارتباط بین اجزای یک شبکه از طریق اختصاص دادن آدرس‎های آی‌پی به آنها نسبتا ساده است، اما تحویل هر بسته کاملا به آدرس Media Access Control یا به اختصار MAC آداپتور شبکه دستگاه مقصد وابسته است. اینجا است که Address Resolution Protocol وارد عمل می‌شود. وظیفه آن این است که آدرس‎های آی‌پی را به آدرس‎های مک مربوط به آنها ارتباط دهد
  • NSLookup NSLookup یک ابزار کاربردی برای تشخیص مشکلات اسامی‌ DNS است. تنها کافی است فرمان NSLookup را تایپ کنید تا ویندوز نام و آدرس آی‌پی سرور DNS پیش فرض این دستگاه را نمایش دهد. همچنین شما می‌توانید با وارد کردن یک نام میزبان به همراه این فرمان ببینید آیا سرور DNS قادر به ترجمه این نام با آدرس‎های آی‌پی مرتبط با آن هست یا خیر.
  • Tracert برخلاف ادعای برخی از منابع نامعتبر Tracert نمی‌تواند به شما نشان دهد که در حال حاضر چند نفر مشغول استفاده از یک وب‎سایت هستند. Tracert یا Trace Route تنها یک ابزاری است که مسیر رسیدن به یک میزبان راه دور را امتحان می‌کند. در عمل کار Tracert چیزی شبيه به Ping است. تفاوت عمده بین آنها این است که Tracert یک سری درخواست پژواک ICMP ارسال می‌کند که هر بار یک درخواست TTL اضافه می‌شود. چنین کاری به این ابزار اجازه می‌دهد تا روترهایی که بسته‎ها از طریق آنها عبور می‌کنند را شناسایی کند. در زمان ممکن ویندوز مدت زمان و آدرس آی‌پی هر چرخه رفت و برگشت درخواست را نمایش می‌دهد.
  • IpConfigیکی از فرامینی که زیاد مورد استفاده مدیران شبکه قرار می‌گیرد IpConfig است. در ساده‎ترين شکل خود، فرمان IpConfig اطلاعات پایه مربوط به پیکربندی آدرس آی‌پی دستگاه مربوطه را نمایش می‌دهد. تنها کافی است عبارت IpConfig را در خط فرمان تایپ کنید تا آدرس آی‌پی، سابنت ماسک و گیت وی پیش فرض دستگاه در حال استفاده را مشاهده کنید.
  • Hostnameفرمان NbtStat که در بالا به آن پرداخته شد می‌تواند نام میزبانی که به یک دستگاه ویندوز اختصاص داده شده است را ارائه کند، البته این در صورتی است که سویچ مربوط به این فرمان را نیز استفاده کرده باشید. اما اگر شما تنها به دنبال یک راه سریع و ساده برای دستیابی به نام یک کامپیوتر هستید، می‌توانید از فرمان Hostname استفاده کنید. تنها کافی است Hostname را در خط فرمان تایپ کنید تا نام کامپیوتر محلی نمایش داده شود.
  • PathPingکمی‌ قبل، ما در مورد ابزار Ping و Tracert و شباهت بین آنها صحبت کردیم. همان‎گونه که ممکن است حدس زده باشید، ابزار PathPing به شما امکان می‌دهد قابلیت‎های برتر Ping و Tracert را یکجا در اختیار داشته باشید. وارد کردن فرمان PathPing به همراه یک نام میزبان در خط فرمان همانند یک فرآیند استاندارد Tracert رفتار می‌کند. اما بعد از این که این فرآيند کامل شد، این ابزار 300 ثانیه (پنج دقیقه) زمان نیاز دارد تا آمار و اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و آمار مربوط به زمان تاخیر و بسته‎های گمشده را ارائه کند. این اطلاعات دقیق‎تر از اطلاعاتی است که Ping و Tracert ارائه می‌کنند.
  • NetDiagشاید مفیدترين ابزار داخلی شبکه موجود در ویندوز NetDiag باشد. فرمان NetDiag طراحی شده تا با به اجرا گذاشتن یکسری از آزمايشات به تکنسین‎ها کمک کند تا مشکلات مربوط به شبکه را شناسایی کنند. یکی از ویژگی‎های برجسته این ابزار این است که با وجودی که سویچ‎های متعددی همراه با این فرمان معرفی شده است که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید، اما شما تا مادامی‌ که به آنها نیاز نداشته باشید می‌توانید آنها را نادیده بگیرید. وارد کردن فرمان NetDiag به تنهایی باعث می‌شود تا تمام آزمايشات موجود انجام شود. در برخی موارد NetDiag نه تنها مشکلات را شناسایی می‌کند، بلکه می‌تواند این مشکلات را برطرف کند. هر چند استفاده از پارامتر /Fix همیشه هم نمی‌تواند مشکل را برطرف کند، اما به NetDiag می‌گوید تا برای رفع خودکار مشکل تلاش کند. سیستم عامل ویندوز به مجموعه‎ای از ابزارهای خط فرمان مجهز شده است. بعضی از ابزارها بعد از گذشت چند سال از معرفی آنها از سیستم عامل کنار گذاشته می‌شوند. اما ابزارهايی که در این مقاله معرفی شدند در حال حاضر نیز مفید و کاربردی هستند.
  • telnetاز Telnet برای چک کردن باز و یا بسته بودن یک پورت در سرور استفاده می شود. برای اجرای یک دستور Telnet : ابتدا از منوی Start ویندوز گزینه Run را انتخاب کرده و در داخل Run دستور CMD را تایپ نموده و بر روی OK کلیک کنید. با این کار وارد محیط Command Prompt می‌شوید. دستور زیر را در Command Prompt وارد کرده و بر روی Enter کلیک کنید. "شماره پورت" "نام سایت و یا IP مورد نظر" Telnet مثال: telnet mail.test.com 587 اگر جواب Telnet ، Failed شد این بدین معنا می باشد که اينترنت شما نمي توانيد با پورت مذكور در سرور مورد نظر، ارتباط برقرار كند.

@ashraroffical